Kontrollabel arbejdstid
For at dine arbejdstimer kan betragtes som kontrollable, er det en forudsætning, at din arbejdsgiver udbetaler din løn som A-indkomst. Det er også en forudsætning, at arbejdsgiveren indberetter din indkomst til indkomstregisteret som A-indkomst og med løntimer.
Eksempel på modregning hvis dit arbejde er kontrollabelt:
Hvis du arbejder 15 timer og får 350 kr. i timen (indtægt = kr. 5.250)
Modregning i dagpengene:
Du vil blive modregnet 15 timer a´ 106,50 (timesats på dagpenge) = kr. 1.598.
Ukontrollabel arbejdstid
Ukontrollabelt arbejde er arbejde, der ikke falder ind under begrebet ”kontrollabel arbejdstid”.
Det vil sige arbejde, hvor arbejdsgiveren ikke har indberettet indtægt som A-indkomst og løntimer til indkomstregisteret. Det vil typisk sige arbejde, der udbetales som B-indkomst, honorar, vederlag og lign.
Hvis dit arbejde er ukontrollabelt, skal vi omregne din indtægt ved arbejdet til timer, som skal fradrages i dagpengene.
Ved omregningen benyttes en omregningssats på kr. 209,63.
Eksempel 1:
Hvis du arbejder 15 timer og får kr. 350 i timen (indtægt = kr. 5.250)
Modregning i dagpengene:
Du får omregnet indtægten til timer (kr. 5.250: 209,63) = 25,04 timer
Du vil blive modregnet 25,04 timer á kr. 106,50 = kr. 2.667.
Eksempel 2:
Hvis du arbejder 15 timer og får kr. 150 i timen (indtægt = kr. 2.250)
Modregning i dagpengene:
Du får omregnet indtægten til timer (kr. 2.250 : 209,63) = 10,73 timer.
Du vil blive modregnet 10,73 timer á kr. 106,50 = kr. 1.143.
Særligt om undervisning
Hvis du har job som underviser, hvor du får løn for forberedelsestid, skal den samlede tid du får løn for, trækkes fra dine dagpenge. Hvis der ikke findes en overenskomst, der fastsætter forberedelsestiden, skal arbejdstiden beregnes ud fra din løn med den gældende omregningssats (209,63 i 2012).