Balancen tipper, hvis vi rør dagpengeperioden
Benita Marcussen Tine Johansen - formand for AJKS og Dansk Journalistforbund.
Endnu engang bliver dagpengene, eller nærmere en forringelse af dem, indtænkt i regnestykket, når der skal findes midler til andre formål i kongeriget. Denne gang er det Liberal Alliance, der foreslår, at en halvering af dagpengeperioden kan være med til at finansiere den danske oprustning.
Hvis vi ser bort fra, at dagpengesystemet for det meste er en overskudsforretning, så Staten allerede tjener penge på de ansvarsfulde mennesker, der sikrer sig gennem a-kassesystemet, så ville finten være med til at ryste det flexicuritysystem, som det danske arbejdsmarked hviler på. Balancen tipper, hvis vi rør dagpengeperioden.
Ikke et smart træk i en i forvejen usikker tid med opbrud i verdensordenen.
Balancen i flexicuritymodellen ligger mellem sikkerhed og fleksibilitet. Hvis sikkerheden bliver svækket, så bliver næste skridt at kræve mindre fleksibilitet. Det vil fx sige længere opsigelsesvarsler.
Hvis vi kigger på vores venner i Tyskland, Italien eller Spanien, kan de fortælle, at det er en dårlig vej at gå ned ad. Det vil skabe et ufleksibelt arbejdsmarked, der ikke agilt kan omstille sig efter konjunkturerne. Ikke noget, der er godt for de enkelte virksomheder eller samfundet generelt - og heller ikke for den enkelte medarbejder. For det vil blive sværere at få nyt arbejde, hvad enten du er ledig eller i job.
Oprustningen skal der findes midler til, det er vi ikke uenige om. Men Liberal Alliance må kigge efter dem et andet sted.
Det er essentielt, at vi har et dagpengesystem, vi kan stole på, griber en. Det er afgørende for at have et stærkt og konkurrencedygtigt arbejdsmarked og et sikkert samfund med velstand. Så hold balancen.
Kommentarer