Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Ledigheden falder - også i AJKS

Vi starter med den gode nyhed. ledigheden i AJKS falder, og det går hurtigt.  Vi er ikke tilbage på niveauet fra før marts 2020, men det går den rigtige vej. Desværre er der stadig stor forskel, når vi sammenligner os med det generelle arbejdsmarked. Det er der dog flere grunde til.

Hvor den beregnede fuldtidsledighed på det generelle arbejdsmarked er nede på 3,8%, ligger vi i AJKS på 6,8 %. Heldigvis kan vi se, at ledighedstallet daler fra dag til dag, og vi regner med, at det billede fortsætter i løbet af efteråret.

Historisk har AJKS’ ledighedstal altid ligget lidt over middel. Ikke fordi vi har dovne medlemmer, eller at vi som a-kasse ikke hjælper medlemmer i job. Men fordi mange af vores medlemmers arbejdsområder og arbejdsvilkår er anderledes end gennemsnittets. Mange er i projektansættelser i Medie- og TV-branchen, på kulturområdet og i bureau-verdenen – og vi har mange selvstændige og freelancere.

Det er områder, der ikke altid passer ind i de formaliserede beregningsmodeller, hvilket også kom til udtryk, da de politiske hjælpepakker skulle stykkes sammen under covid-19.

Den tendens er kun blevet tydeligere med de mere udbredte prekære arbejdsforhold, som giver tydelige udsving i ledighedsstatistikken.

 

Vores jobmarkeder er ikke helt sammenlignelige

Når medierne er fyldt med historier om et økonomisk opsving på linje med præcorona, er det ekstra hårdt at være ledig. For sådan føles virkeligheden ikke nødvendigvis for den enkelte.

Og det er der en god grund til. For selvom jobmarkedet åbenbart buldrer derudaf, så er der mange af de stillinger og opgaver, som vores medlemmer løfter, der kun langsomt er ved at blive åbnet op for.

Derudover var vores medlemmer nogle af dem, der blev ramt hårdest, da arbejdsmarkedet lukkede ned den 9. marts 2020. Fra den ene dag til den anden steg AJKS' ledighedstal markant, da mange freelancere og selvstændige mistede job og opgaver. Og i starten af 2021, som er det tidspunkt på året, hvor de kontrakt- og projektansatte ofte forhandler nye kontrakter, var arbejdsgiverne tilbageholdende. Hvilket kunne aflæses direkte i vores ledighedstal.

Det betyder, at mange skal finde tilbage på et arbejdsmarked, der stadig ikke ligner sig selv – på trods af historierne i medierne. Og derudover kan der lige nu være lidt rift om mulighederne.  Vores bud er dog, at både arbejdsmarkedet og mulighederne er på vej tilbage i den rigtige retning.

 

Hvad gør vi i AJKS

I AJKS arbejder vi på mange fronter for at hjælpe vores medlemmer i job og styrke deres jobmarked.

Vi har et tæt samarbejde med uddannelsesinstitutionerne, hvor vi klæder de studerende på til det kommende arbejdsmarked og hjælper dem med at tænke deres kompetencer bredere.

Politisk samarbejder vi med DJ og KS for at sætte vores medlemmers faglighed i fokus. Både ift. nye jobmarkeder men lige så meget ift. til eksisterende, så vi kan bløde op på de prekære arbejdsforhold.

I samarbejde med DMJX har vi udviklet relevant efteruddannelse på højt niveau til de medlemmer, der vil opruste deres kompetencer og styrke deres muligheder i jobsøgningen. Kurserne er gratis og burde kunne godkendes til alle medlemmer. Og for de nyuddannede er der nu mulighed for at søge graduatestillinger og få 40.000 kroner med til første job.

På det nære plan har vi masser af karrieresamtaler, hvor vi runder alt fra fx kompetenceafklaring, jobsøgning fra A-Z samt stress.

Så, som vi startede med at skrive, falder ledigheden i AJKS, men vi har stadig en del ledige, der forsøger at komme i job. Og dem vil vi gøre alt for at hjælpe godt på vej.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.