Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Coronakrisen set med AJKS-briller

903. Det er tallet for hvor mange, der har meldt sig ledige på jobcentret siden den 9. marts, hvor nedlukningen af Danmark begyndte.  Det er 903 for mange.

Linda Garlov, direktør i AJKS

Thomas Tolstrup Linda Garlov, direktør i AJKS, ser på Coronakrisen med a-kassebriller.

Hvilke væsentlige ændringer er der på a-kasseområdet:

 • Dagpengeforbruget i perioden fra den 1. marts 2020 til den 30. juni 2020 tæller ikke med i forbruget af dagpengeretten. Vores ledige medlemmer kan derfor modtaget dagpenge i op til tre måneder længere end normalt.
 • Forbruget af retten til supplerende dagpenge sættes også på pause fra den 1. marts til 30. juni 2020. Det vil sige, at ugerne 9-22 ikke forbruger af de 30 ugers ret til supplerende dagpenge.
 • Den aktive beskæftigelsesindsats er suspenderet og ledige skal ikke stå til rådighed og være aktivt arbejdssøgende indtil videre. Dog skal ens CV på Jobnet.dk være tilgængeligt og godkendt.

Normalt har vi ca. 1.800 ledige i AJKS ud af 25.000 medlemmer, så ledigheden stiger meget nu.

Det er trist, at så mange medlemmer har været nødt til at melde sig ledige. De ledige som vi møder nu, er alene dem, der ikke er omfattet af et opsigelsesvarsel.  Det er typisk medlemmer, som har forsørget sig selv med freelanceopgaver og timelønsarbejde. Afskedigede medarbejdere møder vi først om nogle måneder, når opsigelsesvarslerne løber ud.  Vi må håbe, at situationen snart vender, og flere kan finde plads på arbejdsmarkedet igen.

 

Mange regler er suspenderet
I AJKS har vi travlt med at hjælpe mange af vores medlemmer. En del ringer til os for at få vejledning i forhold til regler men også for at få talt om deres bekymringerne for fremtiden. Det er barskt.  Derudover skal mange nye ledige have beregnet og udbetalt dagpenge, og så har vi fået en hel masse regelændringer, som skal implementeres på meget kort tid. 

Det er positivt, at flere af reglerne for ledige er blevet suspenderet i denne periode. Vi var med til at presse på for at få sat hele rådighedssystemet ud af drift i denne periode. Det lykkedes. Det giver ingen mening, at ledige skal søge 2 job om ugen i en periode, hvor antallet af jobåbninger er faldet så markant. Derudover forlænges dagpengeperioden, så man ikke bruger hele sin dagpengeret i denne tid. 

 

Arbejder for mindre kontrol
Det giver stof til eftertanke, hvor meget tid vi i AJKS får frigjort, når vi ikke skal kontrollere vores medlemmers rådighed. Vi vil i AJKS blive ved med at arbejde for, at vi kan bruge vores ressourcer på at hjælpe medlemmerne i beskæftigelse - i stedet for at bruge tiden på at kontrollere nogle formelle ting i forhold til rådighed

Selv om vi har travlt i AJKS, så er vi ved godt mod. Vores medarbejdere er fleksible og sørger for, at vores medlemmer kan få hjælp i forhold til de komplekse regler. 

Vores it- løsninger fungerer godt, og medarbejderne kan klare arbejdsopgaverne med udbetalinger af dagpenge og efterløn, samt telefonvagter hjemmefra.

 

Så ring gerne. Vi er klar til at hjælpe med både regler og karrierevejledning.

 

Pas godt på dig selv.

 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Denne blok er defekt eller manglende. Du kan mangle indhold eller også kræves der, at du aktiverer det oprindelige modul.

  Kommentarer

  Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.