Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Hvordan går det med ledigheden?

 

Som a-kasse holder vi øje med ledighedsudviklingen på vores medlemmers områder. Både for at have en fornemmelse af det marked, I skal navigere i og for at se, hvor vi skal sætte ind med indsatser.

Og det er ikke en hemmelighed, at ledigheden er steget en smule ift. seneste år. I år ligger ledigheden på lidt under 1800 medlemmer, hvor den sidste år lå på ca. 1500. Så der er sket noget. Og for den enkelte føles det voldsomt – men i det store billede, ser det fint ud.

Det vigtige er, at der er stor udskiftning i de ledige. Så folk kommer relativt hurtigt i job – og vi ser ikke en rød tråd ift. aldersgrupper.

Fx tjekker vi hvert år, hvor hurtigt dimittenderne kommer i job. Det er mange nysgerrige efter at vide. Det ser rigtig fint ud. Det er ikke en overraskelse, at nyuddannede kommer hurtigere i job end tidligere år, hvor coronaen hærgede, så de nuværende tal siger ikke så meget om den nutidige situation - men mere noget om de historiske år under corona. Det passer dog meget godt i spænd, med de tal vi havde før Corona.

Vi ser heller ikke en specifik stigning i ledige fra de ældre aldersgrupper.

Uro har ikke givet høje ledighedstal

Sidste efterår var hård for mange mediepladser med nedskæringer, fyringer og omstruktureringer. Mange medlemmer havde lange opsigelsesvarsler, men en voldsom stigning i ledigheden er udeblevet.

Samtidig har TV-branchen været præget af uro pga. aftaler med streamingtjenester, strejker i udlandet mm. Det kan selvfølgelig mærkes i de enkelte brancher, men ledighedstallet tyder på, at mange har fundet nye arbejdsveje.

Vores offentlige kommunikatører er også udsat med planlagte besparelser i budgetterne, hvor det administrative personale og ikke mindst kommunikationsfolkene er i søgelyset. Her er medlemmerne heldige, at de har brede kompetencer, der er efterspurgte.

For heldigvis er vores medlemmer gode til at omsætte deres kompetencer til andre typer job.

Medlemmer der i øjeblikket oplever samme uro på deres arbejdspladser, kan trøste sig ved, at der er et stort marked for deres kompetencer – det ligger måske bare et andet sted, end de er nu. Men det kan stadig være svært at være i. Her kan der være god hjælp og støtte i AJKS karriereafdeling.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Vi hjælper dig med fx kompetenceafklaring, sporskifte og jobsøgningsstrategi - eller lige det, du har behov for. 

Book karrierevejledning

Er du ledig, kan du få individuel vejledning. Vi hjælper dig med fx kompetenceafklaring, sporskifte og jobsøgningsstrategi - eller lige det, du har behov for. 

Netværk med andre professionelle inden for medier og kommunikation. Hold dig opdateret på faglige trends og tendenser. Events næsten hver uge. 

Faglige og sociale arrangementer

Netværk med andre professionelle inden for medier og kommunikation. Hold dig opdateret på faglige trends og tendenser. Events næsten hver uge. 

AJKS guider dig til ledige job i 36+ jobportaler, jobbanker og jobsøgemaskiner. Med guiden får du overblik, så du nemmere kan finde de nyeste job.  Få overblik over ledige stillinger nu

Nyt job? Guide til jobportaler indenfor medier og kommunikation

AJKS guider dig til ledige job i 36+ jobportaler, jobbanker og jobsøgemaskiner. Med guiden får du overblik, så du nemmere kan finde de nyeste job.