Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Konkurrence: Få taget et professionelt billede til dit CV og din LinkedIn-profil

Hvis dit CV-billede har set bedre dage, så skal du helt sikkert deltage i AJKS’ nye konkurrence. Er du en af de heldige vindere, får du taget et professionelt portrætbillede til dit CV og din LinkedIn-profil.

AJKS konkurrence: Få taget et professionelt CV-billede

Jakob Nielsen Konkurrence: Få taget et professionelt CV-billede

I Danmark er det normalt at sætte et portrætbillede på sit CV. Det opfattes som positivt af de fleste arbejdsgivere, og på LinkedIn er det nærmest et formkrav, at du sætter et billede på din profil. Det skal dog være det rigtige billede, ellers kan det have en negativ effekt.

LinkedIn oplyser selv, at profiler med billeder bliver set op til syv gange oftere end profiler uden. Så hvis du vil brande dig selv, så er det på med billedet. Altså det rigtige. For det nytter ikke at have et uskarpt billede eller et med palmer i baggrunden – medmindre du søger job som rejseleder. Dit billede skal udstråle professionalisme. Det betyder, det skal være af god kvalitet med ordentlig lyssætning og baggrund.

 

Vinderne af konkurrencen bliver inviteret til fotosession torsdag den 21. november kl. 14-16.

Eventen bliver holdt hos AJKS på Gl. Strand 44 i København.

Og hold dig endelig ikke tilbage, hvis du bor udenfor København. Vi dækker transportudgiften.

Vind billeder til dit CV

Netværk, snacks og fotosession - lyder det ikke godt? Du kan være en af de heldige medlemmer, der får taget et lækkert karrierefremende billede. AJKS har lavet en aftale med en professionel portrætfotograf torsdag den 21. november fra kl. 14-16, og her inviterer vi vinderne af vores konkurrence ind til en fotosession. Vi disker op med lidt snacks, og du har mulighed for at mingle med de andre deltagere.

For at deltage i konkurrencen skal du skrive et par linjer om, hvad der gør AJKS til en god a-kasse, og hvad vi kan gøre for, at du bliver helt begejstret bare ved tanken om os.

 

Vilkår for at være med i AJKS’ konkurrence

  • Du er medlem af AJKS
  • Du skal skrive nogle linjer om:
  • hvad der gør AJKS til en god a-kasse.
  • hvad vi kan gøre for, at du bliver helt begejstret bare ved tanken om os.
  • Du skal sende dit svar til karriereteam@ajks.dk senest den 1. november.
  • Vi må bruge dine udtalelser på hjemmesiden og andre kanaler.

Vi trækker lod blandt deltagerne og kontakter vinderne direkte.

Kommentarer

Alle medlemmer får deres egen personlige a-kassvejleder i AJKS

Jacob Nielsen

Find din a-kassevejleder

I AJKS har du din egen, personlige a-kassevejleder. Din a-kassevejleder bestemmes ud fra, hvilken dag i måneden du er født.

Få karrierevejledernes guides og artikler til jobsøgning, arbejdsliv, karriere og meget mere.

Artikler om karriere og jobsøgning

Få tips til din jobsøgning og karriere fra AJKS' karrierevejledere i vores arkiv, hvor vi deler artikler, videoer og guides. 

Meld dig ind i AJKS

Bliv medlem

Få karrierevejledning, din egen a-kassevejleder - og bliv del af et stærkt, fagligt netværk for professionelle inden for medier og kommunikation - til en af de laveste priser på markedet.

Meld dig ind nu