Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Ny LinkedIn-gruppe for medlemmer af AJKS

AJKS' nye LinkedIn-gruppe ”AJKS – for medlemmer!” er et lukket netværk, som giver adgang til relevante jobopslag, og mulighed for at netværke med ligesindede AJKS-medlemmer. Og jo flere medlemmer, jo stærkere et netværk.

”AJKS – for medlemmer!” har 14 dage på bagen og et støt stigende antal medlemmer. Gruppen skal være platform for et netværk, hvor AJKS’ karriererådgivere hurtigt kan dele jobopslag fra virksomheder, der har henvendt sig via AJKS, KS eller DJ.

”Tanken bag gruppen er at skabe et lukket netværk, hvor vi lynhurtigt kan videreformidle konkrete jobåbninger til vores medlemmer – hvad enten der er tale om fastansættelser, vikariater, virksomhedspraktikker eller løntilskud”, siger karriererådgiver i AJKS, Rasmus Hengstenberg.

Med opfordring fra flere AJKS-medlemmer om facilitering af medlemsnetværk i AJKS regi, er gruppen ligeledes tænkt som et netværksforum. Og fordi AJKS er en niche a-kasse, deler mange medlemmer brancher på tværs, og de kan derfor have glæde af at udveksle viden med hinanden.

”Med LinkedIn-gruppen kan medlemmerne få et overblik over, hvem de andre medlemmer er, og hvilke kompetence de besidder. Jo flere medlemmer, der er en del af netværket, jo bedre vil overblikket naturligvis blive. Medlemmerne kan finde hinanden her, ’connecte’ internt, sende beskeder, forespørgsler, links og lignende til hinanden”, siger Rasmus Hengstenberg.

LinkedIn vil ikke være forum for rådgivning eller sagsbehandling fra a-kassen. I stedet vil det være en direkte adgang fra AJKS til de medlemmer, som kan have interesse i information om 6 ugers selvvalgt uddannelse eller konkrete jobopslag:

”Vi ved, at LinkedIn som redskab for jobsøgende, freelancere og selvstændige, kan skabe værdi både for den enkelte bruger og virksomheder. Når vi rådgiver vores medlemmer om brugen af netværk, herunder brugen af LinkedIn, opfordrer vi til, at man er synlig i netværket ved bl.a. at give ”gaver”, i form af opmærksomhed, videndeling og deling af relevant indhold. Vi håber ligeledes, at vi gennem gruppen ”AJKS – for medlemmer!” kan give ”gaver” til vores netværk af medlemmer, i form af konkrete jobåbninger og anden relevant information”, siger Rasmus Hengstenberg.

LinkedIn: AJKS - for medlemmer!

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Marian Drejer

tor, 08/06/2020 - 17:40

Oprindeligt uddannet korrespondent i engelsk og tysk, men har de seneste år arbejdet som projektkoordinator. Job indenfor eksportsalg og/eller indkøb vil også være af interesse. Jeg søger job i Nordjylland, men kører gerne til Aarhus eller Viborg.