Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Rigtig retning for dagpengesystemet – og en enkelt ommer

Tine Johansen formand for AJKS

Tine Johansen, formand for AJKS.

 

´Regeringen vil sætte den enkelte ledige i centrum og give frihed til dem, der kan selv, uden at gå på kompromis med jobfokus´. Sådan står der i det nytrykte regeringsgrundlag, ’Ansvar for Danmark’, om beskæftigelsesindsatsen.

I AJKS er vi helt enige i, at det er den rigtige retning. Der skal gøres op med regel-, kontrol- og samtalecirkusset for alle ledige og gives mulighed for at indrette mere individuelle forløb ud fra den enkeltes behov. Vi er klar til at tage den opgave på os at hjælpe ledige godt videre i deres arbejdsliv.

Vi er også meget enige med regeringen i dens fokus på seniorerne på arbejdsmarkedet, herunder at ’bekæmpe diskrimination mod seniorer, der ufrivilligt holdes uden for arbejdsmarkedet’. Vi ved, at nogle af vores medlemmer på +55 oplever, at det kan være svært at finde fodfæste igen, hvis de mister deres arbejde.

Men én ting i regeringsgrundlaget er vi dog meget kede af: At man vil fjerne seniorjobordningen, som er en god mulighed for ordinær beskæftigelse for seniorer, som er en del af efterlønsordningen, og som ikke længere kan modtage dagpenge. Vi ved, at det er en ordning, som en gruppe af vores medlemmer har stor glæde af, og vi opfatter afskaffelsen som endnu en udhuling af efterlønsordningen.

I AJKS byder vi den nye beskæftigelsesminister, Ane Halsboe-Jørgensen, velkommen på posten og glæder os til at være med til at udvikle fremtidens stærke beskæftigelsesindsats. Vi byder gerne ind med viden og erfaringer fra vores medlemmer.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Den eneste danske niche-rekrutteringsanalyse som udelukkende fokuserer på journalistik, kommunikation, markedsføring, SoMe, sprog, TV og radio.

Rekrutteringsanalyse 2022

Den eneste danske niche-rekrutteringsanalyse som udelukkende fokuserer på journalistik, kommunikation, markedsføring, SoMe, sprog, TV og radio.

Download AJKS' rekrutteringsanalyse

Freelanceundersøgelsen er udarbejdet af AJKS i samarbejde med DJ og Freelancegruppen, og zoomer ind på jobmarkedet og arbejdsvilkårene for soloselvstændige og freelancere i medie- og kommunikationsbranchen.

Temperaturmåling på jobmarkedet for freelancere og soloselvstændige

Er du nysgerrig på, hvordan jobmarkedet og arbejdsvilkårene ser ud for freelancere og soloselvstændige i medie- og kommunikationsbranchen lige nu? 

Hent vores freelanceundersøgelse her

Netværk med andre professionelle inden for medier og kommunikation. Hold dig opdateret på faglige trends og tendenser. Events næsten hver uge. 

Faglige og sociale arrangementer

Netværk med andre professionelle inden for medier og kommunikation. Hold dig opdateret på faglige trends og tendenser. Events næsten hver uge.