Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Året der gik

Året der gik, set med AJKS øjne.

Hanne-Mari Kirkeby

 

2021 har på mange måde stået i ambivalensens tegn.

Bedst som Coronaens svøbe synes at have lettet sit tag i vores hverdag, skal vi nu igen forholde os til mundbind, restriktioner og en ny variant, der lyder som noget fra en Sci-Fi film; Omikron. Alligevel blomstrer håbet. Lynhurtig vaccineudrulning og et sundhedsvæsen, der er blevet bedre til at håndtere sygdommen, kaster lys over en ellers mørk tid. 

 

Fra højeste ledighedsprocent til laveste

På beskæftigelsesområdet har 2021 også været præget af en vis ambivalens, om end året slutter positivt. Da landet vågnede efter coronadvale, faldt ledigheden med rekordfart på landsplan, imens AJKS haltede lidt efter- naturligvis som en følge af, at hele det oplevelsesøkonomiske felt var det sidste til at åbne op. Men vi, eller rettere I, er kommet godt efter det. Med en ledighed der er på det laveste niveau i rigtig mange år - 5 % - ser det lyst ud. Også for dig der stadig er ledig - opsvinget kommer også til dig.

Og den smule malurt i bægeret, der blev tilført af nye fortællinger om dovne akademikere - og en i København deraf følgende skrap jobcentertilgang med pålæg om at søge servicejob - er blevet siet fra igen. Det skete da et politisk flertal i København valgte at trumfe beskæftigelsesborgmesteren og gå tilbage til en mere pragmatisk matchtilgang til glæde for jobkonsulenter, medlemmer og virksomheder.

 

Direkte rekruttering og relevant efteruddannelse

I AJKS har 2021 også budt på igangsættelse og intensivering af mange spændende projekter og indsatser.

Vores rekrutteringsprojekt ´AJKS Rekruttering´ er blevet boostet, og vi har hjulpet flere arbejdsgivere med at finde den rette medarbejder blandt vores medlemmer., og vi har spredt budskabet via målrettet annoncering, møde med tillidsrepræsentanter samt virksomhedsbesøg. I samme boldgade har vi arbejdet på vores nyeste rekrutteringsanalyse, så vi er klar til at udgive den i løbet af første kvartal af 2022.

2021 er også året, hvor vi i AJKS har kunne være særligt stolte over at kunne tilbyde vores medlemmer tre fagligt relevante, gratis kurser i samarbejde med DMJX. Et projekt der fortsætter i 2022.

VI har også kunne præsentere vores ledige dimittender for muligheden for et graduateprogram, der gjorde det nemmere for dimittender at få foden indenfor i en privat virksomhed - og for dem der overvejer brancheskift, har vi afholdt møder om muligheden for at læse meritlærer på dagpenge.

 

Til kamp for sikkerhedsnettet og medlemmerne

På den politiske front har vi arbejdet med næb og klør for at påvirke politikerne til ikke at forringe vores dagpengesystem - herunder dimittendsatsen. Om arbejdet bærer frugt, har vi endnu til gode at få svar på, men vi fortsætter med at tale for flexicuritymodellen og en styrkelse af dagpengesystemet.

Trods Corona slutter 2021 på en positiv node. Vores ledighed falder og falder, og langt de fleste går i job indenfor deres fagområde. I AJKS bruger vi kontinuerligt tiden på at udvikle nye givende medlemstilbud, vores ledige medlemmers jobsøgning ligger fortsat helt i top, og 2022 tegner til at blive et år med vækst i de brancher vores medlemmer arbejder inden for.

 

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Gratis efteruddannelse på DMJX målrettet AJKS'ere

Nu kan du komme med AJKS på gratis efteruddannelse hos DMJX. Du kan vælge mellem strategisk kommunikation i praksis, indhold på sociale medier og projektledelse for formidlere.
 

Tjek mulighederne for 6 ugers gratis opkvalificering nu 

Jacob Nielsen Er karrierevejledning en diffus størrelse? Se, hvad vi kan hjælpe med herunder.

BOOK KARRIEREVEJLEDNING

Er du ledig, kan du få individuel vejledning. Vi hjælper dig med fx kompetenceafklaring, sporskifte og jobsøgningsstrategi. 

Skal du tættere på drømmejobbet? Hent vores gratis guide til at skrive ansøgninger og målrette dit CV.